1999 NRC Qualifiers |
1999 NATIONAL CHAMPIONSHIP STAKE
DOGS IN ORDER OF DRAW
QUALIFIED BUT NOT ENTERED
FC ANTE UP, L.F.
Owner: John and Clarita Emory
FC DANCES WITH WOLVES, L.F
Owner: Richard and Paula Colleoni
FC-AFC HIWOOD KLEEN SWEEP, L.F.
Owner: Roy and Jo McFall
FC-AFC HIWOOD TROOPER, L.M.
Owner: Roy and Jo McFall
NAFC-FC MC'S COTTON PICK'N CROPPER, L.M.
Owner: Newt Cropper and Karen Rabeau
FC-AFC REDLINE WILDERNESS HANNA GO, L.F.
Owner: Robert and Leta Rovelstad
RIPARIAN EASYRIDER, L.M.
Owner: Cliff and Jeanne Garland
FC TRUMARC'S IN PURSUIT AGAIN, L.M.
Owner: Kent Sweezey
DOGS IN ORDER OF DRAW
- CFC-CAFC EL NINO, LM , Blair Down/Dave Rorem
- FC MAXAMILLION OF GREEN ACRES , LM , Don Nindorf/Bill Fabian
- FC-AFC COACH'S BIG RUFF, LM, William & Jon Parman/Jay Stine
- FIRETAIL'S THREE BARS, LM, Marvin Blount, Jr.
- FC TANK'S TOO LEGIT TO QUIT, LF , Shirley & Quinten Meland/Mike Ciero (Scratch)
- FC-AFC GREENWING NO MOON, LF, Craig Stonesifer/Ed Forry
- FC LOTTIE'S SHERMAN TANK , LM, Marion Stroud Swingle/Dave Mosher
- FC DIAMOND D'S KLONDIKE , LM, Susan Kennedy MD/Merry Lake
- FC ROUGHWATERS SNAP CRACKLE POP, LF, Monte Wulf/Bill Eckett
- FC CANDLEWOODS RAMBLIN MAN, LM, Jim & Dr. Judy Powers/Dave Smith
- FC-AFC CASHMAN'S FAT LADY ZINGIN , LF, J. M. & L.K. DuBose/Mac DuBose
- DUAL CH AFC GAMBLER'S DILWYN-STACKED DECK , CHM, Bruce Mitchell, Jr.
- FC-AFC WINDY CITY'S PERFECT ANGEL, LF, Charles Hines III/Wayne Curtis
- FC HUNTING HILLS BLACK ICE , LM, T. & J. Thomas & A. Meisse/Merry Lake
- FC EAGLE RIDGE ROCKET SAM , LM, P. Youngblood & S. Spalter/Danny Farmer
- BELVEDERE FOREVER RAISIN' CAIN, GM, Van & Regina Weldon/Danny Farmer
- FC-AFC-CFC-CAFC JAZZTIME'S FREQUENT FLYER, LM, Anna & Larry Calvert/Larry Calvert
- FC-CFC-CAFC DAMN YANKEE II , LM, Gunther Rahnefeld/Bill Sargenti
- NAFC-FC-CNAFC EBONSTAR LEAN MAC , LM , S. Scott & P. Shawver/Mike Lardy
- FC-AFC-CFC-CAFC DB'S CRACKER OF CLUB MEAD, LM, Donald Berard
- FC-AFC TRUMARC'S TOO HOT TO HANDLE , LF, William & Joanne Wilbanks/Jay Stine
- NAFC-FC HATTIE MCBUNN, LF, J.M. & L.K. DuBose/Lynne DuBose
- FC-AFC HAVE HANDLER WILL TRAVEL , LM, R.E. Kavanagh
- FC-AFC CROW RIVERS HI RES SCANNER , LM, Roger Weller/Bill Fabian
- PERPETUAL MOTION PINEY ,LF, Dirk & Betsy Nevin/Kenny Trott
- FC CHENA RIVER WILD LADY, LF, Ann Rauff/Jim Gonia
- FC LONESTAR'S SCARLETT OF TARA, LF, Russ Weiss/Bill Eckett
- FC-AFC CANDLEWOOD'S TEXAS RANGER, LM, Bill Bowen & John Larkin/Danny Farmer
- AFC HI COTTON'S AT WITS END, LF, Alanson Brown III
- FC-AFC TRUMARC'S SUPER PURSUIT, LM, Sam Milton
- FC MUGGAZULU, LF, Pete & Janet Drummond/Greg Lister
- FC MONARCH'S DAMN YANKEE , LM, Annette Winburn/Hugh Arthur
- FC-AFC PENMARK'S INTREPID, LM, Ken & Sandra Thorson/Ken Thorson
- FC-AFC VALTOR'S O.C. PETE ,LM, Joe & Gretchen Augustyn/Bill Sargenti
- FC MISS PINK, LF, Clint & Marion Stroud Swingle/Ed Forry
- FC-AFC AUTUMN RUN'S LIL' TOOTS , LF, Irwin. & Susie. Purtell/Dave Smith
- FC-AFC TRU LINE'S TOO LE GIT, LM, Glenda Brown
- FC HARMONY'S HEY YOU HARRY, LM, Timbertown Kennels/Richard Roberts Jr.
- FC-AFC GENERAL'S CALYPSO BELLE , LF, N.P. Larson & Dave Harter/N.P. Larson
- RUDYDUCK'S VALENTINE , LF, Michael & Mary Nelson/Mike Cicero
- FC REBEL WITH A CAUSE , LM, Ernie & Tina Sullivent/Bill Eckett
- CFC-CAFC MELBERBY'S MAGGIE MAE , LF, Joe Renouf/Jamie Balesdent
- FC-AFC TULE RIVER KODIAK , LM, G. Hammond & D. Vega/Dave Vega
- FC GREENBRIAR'S DISCO DUCK, LF, Jack Love/Richard Bridges
- FC-AFC TAILWIND'S TRAVELIN' GYPSY, LF, John Thomas & Andrea Meisse/Merry Lake
- FC-AFC CROPPERS RIVER WATER BLACK TEAL , LF, M. Boatright & K. Naisbitt/Bill Sargenti
- FC SOUTHWIND NIGHTHAWK, LM , Phil Clifton/Hugh Arthur
- NFC-AFC ABE'S EBONY AND IVORY , LM, Sharon & Gary Hanvey/Wayne Curtis
- FC-AFC CAERNAC'S KEEPER , LM, M. Kearney & M. Simonds/M. Kearney
- FC-AFC CHICKAMAUGA CHOO CHOO, LF, J.M. & L.K. DuBose/Lynne DuBose
- FC DOWNEASTER , LF, Marion Stroud Swingle/Dave Mosher
- FC-AFC CANDLEWOOD REBEL RIDGE TNT , LF, Lyn & Larry Wharton/Lyn
- FC DUBLIN'S IRISH MIST, LM, Tom & Nancy O'Brien/Ed Forry
- AFC FORDLAND'S BORED OUT FORD , LM, Sam Milton & J. Hollingsworth/Sam Milton
- FC-AFC ADAMS ACRES CHEROKEE ROSE , LF, John & Martha Russell/ Merry Lake
- FC-AFC BLACKWATER RUDY , LM, Dave Harter/Bill Eckett
- NFC-AFC STORM'S RIPTIDE STAR , LM, Marilyn Fender/Mike Lardy (Scratch - injury)
- FC HUNTERS MARSH ABI , LF, A.C. Ray/Jay Stine
- FC-AFC SOURDOUGH'S SLICK NICK, LM, Paul Brundige/Joe Harp
- CNFC RAINBOW MOLLIE , LF, Harry Loyens/Al Arnold
- FC-AFC TOPBRASS ROWDY YATES , LM, Joseph & Tal Broyles/Mark Smith
- FC CLUBMEAD'S HEAD OVER HEELS, LM, Ronald Kiehn/Don Remien
- FC MISS SCARLET, LF, Clint & Marion Stroud Swingle/D. Mosher
- FC DOC'S WICKED PICKETT , LM, Annette Winburn & Sanna Carey/H. Arthur
- FC-AFC HAWKEYE'S CANDLEWOOD SHADOW, LM , Marvin Blount, Jr.
- FC CANDLEWOODS PREMIER RINGER , LM, Wm. & Bev Busler/Bill Eckett
- FC-AFC DUST DEVIL'S SHOOT THE MOON, LM, Steve Bechtel/Bill Totten
- FC-AFC CODE BLUE , LM, J.J. Heneghan/Jim Gonia
- NAFC-FC CANDLEWOOD'S BIT O BUNNY, LF, Henry McNeil, Jr. (Starts First Series)
- FC-AFC-CFC-CAFC SHWARZENBERG'S LUCKY BREEZE, LF, Ed Gibson/Wayne Curtis
- FC-AFC CANDLEWOODS DESERT STORM MH, LM, Donald Wolf
- FC-AFC SUN VALLEY NUGGET , LM, Harvey & Nancy Peterson/Harvey
- FC-AFC PLOURDE'S FOX HILL'S MAVERICK JH , LM, Wm. & Sandi McCourt/Dave Mosher
- FC-AFC MORGAN LE FAE OF BUCKSHOT, LF, Irwin & Susie Purtell/Mike Lardy
- FC-AFC SNAKE'S PONY EXPRESS, LM, Hillary Rogers Brooks/Merry Lake
- FC-AFC CROW RIVER COUGAR'S BP MAGGS, LF, Rick Van Bergan
- FC-AFC LINK'S ROYAL TOUCH OF CLASS, LF, Beve Lincoln/Bill Eckett
- FC CANDLEWOOD'S STORMY WEATHER , LF, Tom & Nancy O'Brien/Ed Forry
- FC ZUBA'S ABBY DABBA DOO , LF, H. Knoblauch & B. Stawski/R. Stawski
- FC-AFC VOLLWOOD'S MOLLIE, LF , Jack & Florence Vollstedt/Jack Vollstedt
- FC-AFC DUST DEVIL'S QUANTUM LEAP, LF, Steve Bechtel/Bill Totten
- FC-AFC CHET'S BWANA MOJOA, LM, Boyd Woodward
- FC-AFC CANDLEWOODS REBEL RIDGE PDQ, LM, Larry & Lyn Wharton/M. Lardy
- FC-AFC CHENA RIVER CHAVEZ , LM, Marion Stroud Swingle/Dave Mosher
QUALIFIED BUT NOT ENTERED
FC ANTE UP, L.F.
Owner: John and Clarita Emory
FC DANCES WITH WOLVES, L.F
Owner: Richard and Paula Colleoni
FC-AFC HIWOOD KLEEN SWEEP, L.F.
Owner: Roy and Jo McFall
FC-AFC HIWOOD TROOPER, L.M.
Owner: Roy and Jo McFall
NAFC-FC MC'S COTTON PICK'N CROPPER, L.M.
Owner: Newt Cropper and Karen Rabeau
FC-AFC REDLINE WILDERNESS HANNA GO, L.F.
Owner: Robert and Leta Rovelstad
RIPARIAN EASYRIDER, L.M.
Owner: Cliff and Jeanne Garland
FC TRUMARC'S IN PURSUIT AGAIN, L.M.
Owner: Kent Sweezey