February 8-10, Week 6

Coastal Bend Retriever Club of Texas

Friday, February 08, 2013 - Sunday, February 10, 2013
Held in Fayetteville , TX
Event Type: AKC Field Trial
Event Number: 2013603701

 

Open All-Age - Friday - 84 Entries  Judges: Judy Aycock & Ed Aycock
DOW ended with 30. Started with dog #30 (highlighted in yellow).

# Dog Name Owner Handler Results
61 FC Honky Tonk Take It Easy Penny Youngblood Dave Rorem/Ty Rorem 1st
3 FC-AFC Bayou-Star Beyond Independent Suzan Caire Suzan Caire 2nd
9 AFC Lucyana's Full Speed Ahead Laura Parrott Laura Parrott/John Parrott 3rd
43 Mills Lean Cut Grade A Mac Mitch Mills Dave Rorem/Ty Rorem 4th
57 FC 3 R's Carbon Calie David Aul, DVM Bill Eckett Res. Jam

 

Amateur All-Age - Saturday - 60 Entries  Judges: Robby Bickley & Marty Fluke
DOW ended with 30. Started with dog #30 (highlighted in yellow).

# Dog Name Owner Handler Results
5 FC/AFC - Tip From A Gypsy Hank / Linda Knoblauch Hank Knoblauch 1st
12 FC AFC Kiss of The Devil Robert Hanssen Bob Hanssen 2nd
31 FC-AFC Bayou Teche Eye On The Ball Lauren Hays Lauren Hays 3rd
4 FC AFC Landover GoldenDaze Yukon Mary Jane & Chuck Schweikert Chuck Schweikert 4th
15 Atta Boy Blue Loren&Carol Morehouse Loren Morehouse Res. Jam
2 Tonkah Zee OOmah Charles Mize Chuck Mize Jam
17 FC-AFC In The Hunt Farm's Executive Sweet Thomas Bogusky Linda Bogusky/Tom Bogusky Jam
23 FC/AFC Windy City's Bent Tail Charlie Hines Mike Judas Jam
34 FC-AFC Bayou-Star Beyond Independent Suzan Caire Suzan Caire Jam
36 FC Nobody Moves Nobody Gets Hurt Ken Barton Ken Barton Jam
38 R.M.R.'s Sampson Michael & Kari Enmon Michael Enmon/Jim Carlisle Jam
43 FC Watermark's BB Standing Ovation Robert Hanssen Bob Hanssen Jam
52 FC Pinehurst's All That Jazz James Hurst James Hurst Jam
57 FC-AFC Lanes Lets Get Ready To Rumble Bobby Lane Bobby Lane Jam

 

Qualifying - Friday - 39 Entries  Judges: Jim Burnett & Jan Burnett

# Dog Name Owner Handler Results
14 Seaside's Big Easy Drago Frank and Rita Jones Dave Rorem/Ty Rorem 1st
11 I Like Ike Sydney Gardave Cyndi Gunzer/Sydney Gardave 2nd
19 Sandmans Quarterback Larry & LindaAnn Bozeman Larry Bozeman/Dave Rorem 3rd
1 Lucha Libre Teresa Ortenburger Rob Erhardt 4th
26 Southern's Full Throttle Pepe LaPointe Ed Thibodeaux/Jackie Thibodeaux Res. Jam
8 Drake's Bay Flip Wilson Doyle Simons Dave Rorem/Ty Rorem Jam
21 Rockin' K's Warrior Princess John Kornman John Kornman Jam
22 Lucyana's Minnesota Fats Laura Parrott Laura Parrott/John Parrott Jam

 

Derby - Saturday - 32 Entries  Judges: Jim Burnett & Jan Burnett

# Dog Name Owner Handler Results
20 Four Paws Magical Fruit Dave Seivert Isaac Langerud/Dave Seivert 1st
13 Port Bay'sTNT Dynamite-Dyna Jim Remley Tim Springer/Lauren Haynes 2nd
18 Hilltop's High Society Lady Ga Ga Carma Futhey Rob Erhardt 3rd
7 Waiting for Chinook Debra Tirmenstein Deb Tirmenstein/Rob Erhardt 4th
25 Black Ice's Tidewater Gabriella of Heartfield Lane Marc Hutson Clint Avant Res. Jam
3 Pearl's Vision of Montana Clear Sky Bill Powdrill Clint Avant/Bill Powdrill Jam
4 Sienna Woods Gift-Of-The-Gab Victoria Michael O'Callaghan James Davis Jam
8 Ram River Rainbow Royale Daniel Danforth Kenny Trott Jam
9 Knockout's Pop Rocks jonathon tepley Clint Avant Jam
10 Stackbarrel's Tax Man Ida Richards Ida Richards Jam
17 Creek Robbers Black Powder Mag Ben Echevarria Karl Gunzer/Cyndi Gunzer Jam
19 Vision of Margaritaville on Parrot Bay Betty Aertker Clint Avant Jam
24 TNT One Of The Boys Troy Tilleraas Tim Springer/Lauren Haynes Jam
26 Story's Little Texas Tornado Deborah Story Deborah Story/James Davis Jam
27 Lane's Thrilla n Manilla Bobby Lane Bobby Lane Jam
31 Prize and Connie's A"Quilla" Star Marshall Stone Marshall Stone Jam

 

Lassen Retriever Club

Friday, February 08, 2013 - Sunday, February 10, 2013
Held in Anderson , CA
Event Type: AKC Field Trial
Event Number: 2013357701

 

Open All-Age - Friday - 44 Entries  Judges: Anna Calvert & Steve Kompf
DOW ended with 30. Started with dog #30 (highlighted in yellow).

# Dog Name Owner Handler Results
29 FC-AFC Tealcreek Patton's Saber Chris Hatch Chris Hatch 1st
10 FC Adams Acres Water Lilly Marion Stroud-Swingle Bill Sargenti 2nd
8 Make It Happen Captain Gary Zellner Jerry Patopea 3rd
17 SkyHigh's Cruisin' for a Bruisin' Maureen Hacker Mike Taylor 4th
33 AFC & Ch. Yakity's Shake Rattle 'N' Roll Linda Harger Linda Harger Res. Jam
3 Nordic Warrior Armand Fangsrud Eric Fangsrud Jam
6 Elmingo's Chasing a Whim Roger Fangsrud Eric Fangsrud Jam
12 FC Vans Flying Dutchman gerald vanderzanden Eric Fangsrud Jam
32 Silver Creek's Ready for Bizness Leslie Luray Leslie Luray/Eric Fangsrud Jam
42 AFC Buck N Poncho Louis Gary Ahlgren Mary Williams Ahlgren Jam

 

Amateur All-Age - Saturday - 38 Entries  Judges: Joe Beitler & Joe Taylor
DOW ended with 30. Started with dog #30 (highlighted in yellow).

# Dog Name Owner Handler Results
35 FC-AFC Tealcreek Patton's Saber Chris Hatch Chris Hatch 1st
37 AFC & Ch. Yakity's Shake Rattle 'N' Roll Linda Harger Linda Harger 2nd
17 FC/AFC Flyway's Ruby B. Gonia Helen and Don Graves Don Graves 3rd
11 Orion's TNT Cassidy MH Cheryl Jones / Al Bianchi Cheryl Jones 4th
22 She's la chicka Ricka R Underwood R Underwood Res. Jam
1 Mission Mountain Rockin' Amadeus Marilyn & Bob Dahlheim Marilyn Dahlheim/Bob Dahlheim Jam
13 FC AFC Carbons Blue Pursuit Melisa Bell Missy Bell Jam
24 AFC Buck N Poncho Louis Gary Ahlgren Mary Williams Ahlgren Jam
34 Copper's Darlin' Rascal Mary Maxwell Mary Maxwell Jam

 

Qualifying - Sunday - 20 Entries  Judges: Anna Calvert & Steve Kompf

# Dog Name Owner Handler Results
6 Princess of Monaco Loren Crannell Gale Mettenbrink 1st
9 Sunny Dee Light lV MH Terry Crawford Terry Crawford 2nd
14 Utopian Sixteen Hands Gregg Hornby & Arleen Meyer-Hornby Jerry Patopea/Jane Patopea 3rd
12 Sly's Mystical Castle Leigh Larsen Eric Frangsrud 4th
10 Whitewater Risky Gambler Brett Stark Brett Stark Res. Jam
1 Musket XVI Dan Morin J Patopea/Dan Morin Jam
2 Parriette's Abby Gale David Zalunardo David Zalunardo Jam
15 Silver Creek's Angel in The Sky Leslie Luray Leslie Luray/Eric Fangsrud Jam
17 Hightest Bo Knows Geese michael palazzolo Michael Palazzolo Jam
20 Sako VI Rich Charrier Jerry Patopea Jam

 

Derby - Friday - 24 Entries  Judges: Joe Beitler & Joe Taylor

# Dog Name Owner Handler Results
20 Kirkwood's Ace of Lone Star Casey Adams Casey Adams/Amie Duke/John Henninger 1st
11 Buster Posey Melisa Bell Missy Bell 2nd
6 Bigwoods Snag Em Mark Henry Eric Fangsrud 3rd
18 Tiger Mtn's Bettin' On Black Choral Greer Mike Taylor/Choral Greer 4th
1 Tiger Mtn's Pale Rider Tiffany Taylor Mike Taylor Res. Jam
3 Liberty Labheart TJ Lindbloom Tj Lindbloom Jam
12 SAILOR'S DELITE @ DIAMOND P TJ Lindbloom Tj Lindbloom Jam

 

Southern Arizona Retriever Club

Friday, February 08, 2013 - Sunday, February 10, 2013
Held in Niland , CA
Event Type: AKC Field Trial
Event Number: 2013363201

 

Open All-Age - Friday - 58 Entries  Judges: Ted Miller & Jerry Fletcher
DOW ended with 30. Started with dog #30 (highlighted in yellow).

# Dog Name Owner Handler Results
45 FC-AFC Tru's Little Cruiser Corrie L. & Paula S. Elmes Paula Elmes/John Henninger 1st
37 FC-AFC Hoot N Holler Chad Costa John Henninger 2nd
3 Azna's Blue Angel Megan Ruth Ann Aud Ruth Ann Aud/Patti Kiernan 3rd
33 FC Sweetie's Easy Rider Pete Panarites Jim Gonia 4th
43 FC Beadle LC's Three Ring Circus Janet Eisen Jim Gonia Res. Jam
5 Arctic Riverrun M'Lady Mark Thomas Mark Thomas/Jim Gonia Jam
11 FC Abby's Little Cooper Stephen Abouaf John Henninger Jam
17 FTCH AFTCH Telgar's Herbie Fully Loaded Gord & Marlene Benn Gord Benn Jam
20 Wood River's Little Diesel Bill Fruehling Don Remien/Bill Fruehling Jam
21 FC-AFC Trulines Walla Walla Sweet Chad Costa John Henninger Jam
26 FC-AFC Chatanika's High Water Haylee Thomas Wilkerson Patti Kiernan Jam
35 AFC Glen Lake Black Kirsty, MH SCOTTY & GAIL SEWARD Scotty Seward Jam
38 FC Ms. Sweetie Of Setiranap Pete Panarites Jim Gonia Jam
39 Fox Creek's Tag is it Kathy Averett Don Remien Jam
44 FC AFC Wood River's Duck Tucker Bill Fruehling Don Remien Jam
48 NFC Watermark's Running Back Cynthia & Richard Tallman Jim Gonia Jam
50 AFC Shadowpines Chabasco Bob & Nancy Byrum Bob Byrum Jam
51 Watermark's Libby Jim Cope Jim Cope Jam

 

Amateur All-Age - Friday - 49 Entries  Judges: Mel Milton & Jean Wu
DOW ended with 30. Started with dog #30 (highlighted in yellow).

# Dog Name Owner Handler Results
35 AFC Dottie Ray's Ivy League Andy Kahn Andy Kahn/John Henninger 1st
29 Azna's Blue Angel Megan Ruth Ann Aud Ruth Ann Aud 2nd
6 Merganser's Aliho Ridge Runner, MH Elaine Brock Elaine Brock 3rd
22 FT AFTCH Maralan's Kids Wanna Rock JFTR QFTR Ian Montgomery Ian Montgomery 4th
21 Rockliffs Choppers Chipper sally foster Sally Foster Res. Jam
15 Wood River's Little Diesel Bill Fruehling Don Remien/Bill Fruehling Jam
23 Dottie Ray's Blue 4 You Andy Kahn Andy Kahn/John Henniger Jam
41 Prairiestorm Rich Rayasunshine QFTR MH WCX Brenda Richmond Doug Richmond Jam
44 FC-AFC-CFC-CAFC Jazztime Last Chance v Pekisko Larry and Anna Calvert Larry Calvert Jam
46 AFC Rockliffs Justdoit Paul and Sally Foster Paul Foster Jam
47 FC-AFC Camino Weight Cutter Andy Kahn Andy Kahn/John Henniger Jam

 

Qualifying - Saturday - 29 Entries  Judges: Paul Foster & Russ Stewart

# Dog Name Owner Handler Results
28 Seaside Logan's Run J. Dennis and B. Diann Miller Dennis Miller/Don Remien/Diann Miller 1st
22 Merganser's Aliho Ridge Runner, MH Elaine Brock Elaine Brock 2nd
26 Patrone Freeman Boyett Freeman Boyett/Jim Gonia 3rd
6 Riley Ready To Go Jim Smith Jim Smith 4th
19 Pequod's Intrepid SH Victor Esnard Victor Esnard Res. Jam
2 Suncrest Winter Rye Arnold & Linda Erwin Linda Erwin Jam
11 Trulines Wild Son Dianne Morley John Henninger/Amie Duke Jam
29 Wetlands Maggie P.I. Ed Stratton Ed Stratton/John Henninger/Amie Duke Jam

 

Derby - Friday - 25 Entries  Judges: Paul Foster & Russ Stewart

# Dog Name Owner Handler Results
5 Clubmead's Lucky Lady Garry & Margo Wikjord Mickey Rawlins 1st
4 U.S. Miss America Michael & Kareen Tierney Mike Tierney 2nd
6 High Fly'n Dixie Walter & Virginia Kobeski Jim Gonia/Mike Robb 3rd
10 Rimrock's Phat N Sassy Princess Kate Charles Kiehn Don Remein/Chuck Kiehn 4th
21 Dare To Compare Toni Boyett Toni Boyett/Jim Gonia Res. Jam
1 Rainy States Dekoy Mike Robb Jim Gonia/Mike Robb Jam
3 Kirkwood's Blue Grade Lady Casey Adams Amie Duke/John Henninger Jam
9 Sundog's Maximum Pursuit Corrie L. & Paula S. Elmes Paula Elmes/Amie Duke Jam
14 Magnum Dust Storm JH sandra stembridge Sandra Stembridge Jam
15 Black Oak's Shasta Haden Dorsey Haden Dorsey/Amie Duke Jam
24 R Fancy Don't Let Me Down Glenn Gulvin Patti Kiernan Jam
© 2014 Retriever Field Trial News Inc., All Rights Reserved | N8W22195 Johnson Drive | Suite 105 | Waukesha, WI 53186-1805
Phone: 262-278-4201 | Fax: 262-278-4204 | E-mail: info@theretrievernews.com
Removing content from the theretrievernews.com site for commercial purposes, resale, reproduction or other uses is to be done only with written permission from Retriever News | Entry Express
This site is powered by the Northwoods Titan Content Management System